Namn på favoritlistan kan inte lämnas tomt

Utomhusnod för CATV med Returvägs sändare och OLC-teknologi

1200-1600 nm, Retur: 1610 nm, 3 dBm

Konfigurerbar optisk nod för kabeloperatörer. Tar emot en optisk signal i området 1200 nm-1600 nm och omvandlar till dubbla RF-utgångar inom området (87 MHz-1006 MHz) med förstärkning.
Utrustad med sändare för returvägen (5 MHz - 65MHz) inom fönstret 1610 nm, med 3 dBm optisk nivå.
Design byggd på OLC teknologi.
Ett kraftigt aluminiumhus tillåter installation utomhus. (lokalt strömmatad).
Perfekt för RF Overlay, FTTB, and FTTC appllikationer.
Ref. 231020
Generate PDF
EAN13: 8424450182826
Product no: 2559020
E-no: 5171126
El-nr:
SKU
231020
Står Ut För
  • En OLC (Optical Level Control) teknologi justerar automatiskt parametrarna för att uppnå en konstant utgångsnivå, oberoende av belastning
  • Utrustad med för-tilt, dämpning, och tiltkontroller för att matcha utgången med det koaxiala nätverkets karakteristik
  • Hög utgångsnivå (RF förstärkning) och förbättrat C/N
  • Brett optiskt mottagningsområde
  • Låg energiförbrukning

Huvudegenskaper
  • Inbyggd testpunkt för undvikande av sändningsavbrott vid tester.
  • F-anslutningen kan ersättas med 1/2"-kabeladapter (ref.4121)
  • Lokalt strömmatad
  • SC/APC optisk anslutning samt F-kontakt för RF
  • För utomhus installation (IP61)

 Forward Path
 Bandwidth MHz 87 ... 1006
 Output impedance Ohm 75
 Optical Input Level for the OLC dBm -8 ... +1
 Flatness dB ± 0.75
 Outputs (selectable) 1 or 2
 Output signal level with OLC enabled, Output 1 dBµV 53
 CNR/CSO/CTB dB >52/>60/>60
 Input attenuator dB 4/6
 Inter stage attenuator dB 1/2/3/4/5/6/7/8
 Output level slope dB 4/9
 Wavelength nm 1200 - 1600
 Optical return loss dB >40
 Optical connector type SC/APC
 Max optical input power before damage dBm 2
 Optical device type InGaAs pin photodiode
 Return Path
 Bandwidth (selectable) MHz 5 - 65
 Input impedance Ohm 75
 Optical output level dBm 3
 Flatness dB ± 1
 RF input level dBµV 70 ... 100
 Wavelength nm 1610 ± 3
Optical connector type SC/APC
Laser Type type DFB (Class 1M)
Transmitter turn ON/OFF time 1
 General
 Local mains voltage V~ 99 - 253
Mains frequency range V~ 50 - 60
 Max. consumption with local/remote powering W 16.5
 Current max. consumption (local powering) mA 300
Local mains cord type PG-7
Remote mains type ---
Test point, incide dB -30
RF connectors type 5/8 entry fitting with F adapter
Optical fiber input type PG-13,5
Housing material Aluminium
Operating temperature ºF 14...131
 Index Protection IP 61