Namn på favoritlistan kan inte lämnas tomt
Pigtail, LC/UPC, 1,0 m, SM-9/125, (G.657A)

Pigtail, LC/UPC, 1,0 m, SM-9/125, (G.657A)

Konvertibel med Pigtail patchkabel

Konvertibel med Pigtail patchkabel

Färdig terminerad optisk patch-kabel

För inomhusbruk LSFH LC/UPC, Single-mode (SM)

Single-mode (SM) optisk fiber-patchkabel med LC/UPC-kontakter för anslutning av fiberutrustning. Är av LSFH-typ vilket rekommenderas för inomhusbruk.
Levereras i separat förpackning.
Ref. 232672
Generate PDF
EAN13: 8424450240922
Product no:
E-no:
El-nr:
SKU
232672
Huvudegenskaper
  • Fiber typ ITU-T G.657A2
  • LSFH, orange färg
  • LC/UPC-kontakter i ena änden och SC/APC på den andra
  • Längd 2m

Fiber core typeSingle-mode (ITU-T-G.657A2)
Optical fiber type categoryOS1
Fiber core diameterμm9
Fiber cladding diameterμm125
Coating buffer diameterμm250
Cable structureTight buffer
Plastic buffer diametermm0,85
Outer sheath Diametermm3
Outer sheath MaterialLSFH
Blocking jellyNo
Attenuation 1310nmdB/km < 0,4
Attenuation 1550nmdB/km < 0,3
Insertion losses in connector 1dB < 0,5
Insertion losses in connector 2dB < 0,5
Return losses in connector 1dB > 50
Return losses in connector 2dB > 50
Optical connector type 1LC
Polishing type (Optical connector 1)UPC
Optical connector type 2LC
Polishing type (Optical connector 2)UPC
Short tensionN450
Long tensionN200
Structure reinforcement elementAramid fibers
Short crush (@100mm)N500
Long crush (@100mm)N100
Minimum bending radiusmm15
Operating temperature°C -20 ... 70