Namn pÄ favoritlistan kan inte lÀmnas tomt

FiberKom optisk mini-nod med retursÀndare och OLC teknologi (2 fiber)

1200-1600 nm, Retur: 1310 nm, 3 dBm

Mini-optisk nod att anvÀnda som brygga mellan koaxialtekniken och det optiska nÀtverket. Omvandlar den optiska signalen (1200 nm-1600 nm) i fibernÀtet till en RF-signal (87 MHz-1218 MHz) för anvÀndarmodemet. Samtidigt returneras modemets retursignal (5 MHz-65 MHz) till en optisk signal för operatörens HC, tack vare retursÀndaren pÄ 1310 nm och en 3 dBm optisk innivÄ. AnvÀnder tvÄ fiber, en för framvÀg och en annan för returvÀgen. Perfekt för installation dÀr DOCSIS protokoll anvÀnds för tvÄvÀgs distribution av data samtidigt som DVB-C standarden anvÀnds för TV.
Utrustad med OLC teknologi. Perfekt för RF Overlay och FTTB applikationer.
Ref. 238001
Generate PDF
EAN13: 8424450170793
Product no: 2559010
E-no: 5171117
El-nr:
SKU
238001
StÄr Ut För
  • OLC (Optical Level Control) teknologin övervakar och justerar automatiskt parametrar för att vidmakthĂ„lla en konstant utgĂ„ngsnivĂ„ oberoende av variationer i insignalen
  • Utrustad med nivĂ„kontroll
  • Hög utnivĂ„ (RF förstĂ€rkining ) och C/N
  • Bredbandig optisk mottagning/li>
  • Mycket lĂ„g strömförbrukning

Huvudegenskaper
  • DOCSIS kompatibel
  • TvĂ„ operationssĂ€tt:

    1. CW (Continuous Wave) Ett lÀge dÀr lasern sÀnder oavbrutet vilket Àr anvÀndbart i applikationer dÀr returvÀgen Àr dÀmpad (FTTB).

    2. RFoG (RF over Glass) dÀr lasern bara sÀnder nÀr det finns packet som ska distribueras.; det Àr dÀrför rekommenderat för installationer med minimal dÀmpning pÄ returvÀgen (FTTH).

  • SC/APC optiska anslutningar, och F-kontakt för RF.
  • Lokalt strömmatad

Forward path
Frequency range MHz 87 ... 1218
Output impedance Ohm 75
Optical input level for OLC dBm -8 ... +1dBm
Flatness dB ± 1
Number of outputs no. 1
Typical output level in OLC range dBÎŒV 113
CNR dB >52
CSO dB >60
CTB dB >60
Equivalent noise current density at input pA/ Hz < 6
Forward path attenuator dB 6/12 select.
Pre-emphasis dB 3
Wavelength nm 1200 - 1600
Optical return loss dB >40
Optical connector type SC/APC
Max. optical input power before damage dBm 2
Optical device type InGaAs pin photodiode
Return path
Frequency range (selectable) MHz 5 ... 65
Input impedance Ohm 75
Optical output level dBm 3
Flatness dB ± 1
RF input level dBÎŒV 70...100
Return path attenuator dB 0/10/20 select.
Wavelength nm 1310 ±20
Optical connector type SC/APC
Laser type type DFB (Class1M)
Transmitter
turn-on/off time
ÎŒs 1
General
Local mains voltage V~/mA 99 / 75 ... 253 / 40
Max. mains power W 4
Power voltage through
RF connector
Vdc/mA -
Test point dB -30 ±1
RF connectors type F
Housing material Zamak/ABS
Operating temperature ÂșC -5 .... +45
Index operation IP 30
EMC compatibility EN 50083-2
Safety EN 60825-1_2007