Namn på favoritlistan kan inte lämnas tomt
SFP-modul LC/PC Coaxdata, även EnGenius

SFP-modul LC/PC Coaxdata, även EnGenius

Mediakonverterare SFP-Ethernet 81110G-SFP-AS, 10/100/1000

Mediakonverterare SFP-Ethernet 81110G-SFP-AS, 10/100/1000

SFP+-modul

10GbE för OLT-utrustning eller Ethernetswitch

SFP+ (Small Form-Factor Pluggable)-adapter för OLT-utrustning och Ethernet-switchar 76914x med LC/UPC-kontakt, som ger möjlighet att utöka nätverket upp till 10 km genom Single-Mode (SM) fiber 9/125µm.
Denna höga prestanda mediaadapter genererar ett gränssnitt för att göra OLT-ingångar och utgångar kompatibla med olika typer av nätverk.
Ref. 769412
Generate PDF
EAN13: 8424450182901
Product no:
E-no:
El-nr:
SKU
769412
Står Ut För
  • OLT moduler (ref. 769401, 769420, 769421 eller 769422) kompatibel
  • Switch Ethernet (ref. 769140, 769141, 769142, 769143, 769144 eller 769145) kompatibel

Huvudegenskaper
  • Small Form Pluggable (SFP) modul
  • 2 Singlemode-fiber (SM)
  • Datahastighet på 11,1 Gbps
  • LC-duplex kontaktdon
  • Hot-Swap funktion

Upptäcka

Vad är en SFP-modul?

SFP-moduler (Small Form-Factor Pluggable) är adaptrar, som ger ett gränssnitt till enEthernet-signal genom optisk fiber. Dessa enheter kan anslutas till olika Ethernet- och GPON-utrustning, som möjliggör överföring/mottagning av informationen genom anslutning till Singlemode-, Multimode-fiber- eller Ethernet-kablar.
Fördelarna med användning av SFP-moduler, är minskat utrymmeskrav, lägre energiförbrukning ellerökat överföringsavstånd.

Vilken SFP-modul behöver jag?

Baserat på anslutna enheter, överföringshastighet eller typ av kabel som används, finns flera alternativ i hela sortimentet av dessa mediekonverterare.Kompatibiliteten mellan olika SPF-moduler och varierande Ethernet- samt GPON-utrustning beskrivs nedan.

 Referens 769520 769210 769212 769410 769411 769412 769413 831503 831505 831506
 Modelo
ONU SFP-adapter
1000 Base-X (SC/APC)
Ethernet – SFP-modul
1Gb, 2 fiber SM (LC/UPC)
Kit: 2 Ethernet – SFP-moduler
1Gb, 1 fiber SM (LC/UPC)
SFP-modul för OLT-utrustning
GPON B+, 1 fiber (SC/PC)
SFP-modul för OLT-utrustning
1Gb, RJ45-kontakt
Ethernet – SFP+ modul
10Gb, 2 fiber (LC/UPC)
SFP-modul för OLT-utrustning
GPON C+, 1 fiber (SC/PC)
Transceiver
1Gb, MMF (LC)
Transceiver
1Gb, conector RJ45
Transceiver
1Gb, SMF (LC)
Kompatibel med Ethernet-switchar:
769140
769141
769142
769143
769144
769145
 ✔  ✔  ✔  -  -  ✔*  -  ✔  -  -
Kompatibel med Routrar:
769111
 -  ✔  ✔  -  -  -  -  -  -  -
Kompatibel med switchar för IPTV:
831401
831402
831403
831426
 -  -  -  -  -  -  -  ✔  ✔  ✔
Kompatibel med GPON OLT moduler:
769401
769420
769421
769422
 -  -  -  ✔  ✔  ✔  ✔  -  -  -
Kompatibel med optiska mediaomvandlare:
769215
 -  ✔  ✔  -  -  -  -  -  -  -

* Kompatibel med Ethernet-switchar med SFP+-portar: 769142, 769143 eller 769145.