Namn på favoritlistan kan inte lämnas tomt

Optisk LNB offset

1310 nm på utgången: HH/HL/VH/VL

Optisk LNB som tar emot en satellitsignal (4 kombinationer av polaritet/band) och distribuerar dessa i en fiber. Med en lokal-oscillator konverteras satellitfrekvenserna till en mellanfrekvens inom bandet 950 MHz-5.45 GHz.
Signalen distribueras på en våglängd av 1310 nm.
LNB är strömmatad genom en koaxialingång (F-kontakt) och en 12 V strömadapter medföljer.

Denna LNB leveras grå och individuellt packad.

Finns i lager
SKU
G_082
Grupperade produktartiklar
Ref. 2353 32 konverter
Generate PDF
Står Ut För
  • Optisk våglängd: 1310 nm
  • Hög förstärkning
  • Lågbrusig
  • Utmärkt linearitet och frekvensgång
  • High discrimination between polarities
  • Väl skyddad och med hög IP-klass(IP66)
  • För ett mycket brett temperaturspektrum

Huvudegenskaper
  • FC/PC optisk anslutning
  • Låg vikt
  • Låg energiförbrukning
  • Strömmatning från receiver eller multiswitch
  • Enkel anslutning

Technical specifications
Input Frequency GHz 10.7 - 12.75
Output Frequency GHz 0.95 - 5.45
L.O. Frecuency vertical GHz 9.75
L.O. Frecuency horizontal GHz 7.30
Modulated Laser Output nm 1310
Optical Output Power dBm 7 nominal at 25ºC (± 2dBm over full temperature range)
Noise Figure (Typical at 25ºC) dB 0.5
Gain dB 72(gain variation over temperature range)
(-30 ... +60C) ±2dB
Phase Noise Offset frequency Maximum limit
1KHz -55 dBc/Hz
10KHz -80 dBc/Hz
100KHz -100 dBc/Hz
1MHz -110 dBc/Hz
Local Oscillator Stability MHz ± 2
Cross Polar Isolation dB Typ. 30 (min. 25)
Ambient operating temperature range ºC -30 to 60
Storage temperature range ºC -40 to 70