Namn på favoritlistan kan inte lämnas tomt

Färdig terminerad optisk patch-kabel

För utomhusbruk med FC/UPC UV-resistent LSFH, Single-mode (SM)

Single-mode (SM) optisk-fiber-patch som är förformaterad med FC/UPC anslutning till fiber-nätet och för inkoppling av konvertrar mm. Kontakten är täckt med ett skärmat rostfritt hölje. Dessutom skyddas den och fibern av som skydd. Ett ytterligare dragskydd av fibern finns i form av en aramid mesh och ett LSFH UV-skydd. Dessa patchar kan därför utan problem även användas utomhus och under jord om så önskas.
Levereras individuellt packad.
Finns i lager
SKU
G_104
Välj din produkt
Grupperade produktartiklar
Ref. 2361 3 m
Ref. 236101 5 m
Ref. 236102 10 m
Ref. 236103 20 m
Ref. 236104 30 m
Ref. 236105 40 m
Ref. 236106 50 m
Ref. 236107 75 m
Ref. 236108 100 m
Ref. 236109 200 m
Generate PDF
Står Ut För
  • Låg dämpning
  • Förstärkt med armidfiber och med flexibelt rostfritt skydd
  • Enastående hållbarhet: Den innehåller en flexibel skärm av rostfritt stål som ger utmärkt mekaniskt motstånd och skyddar fibern mot alla typer av fysisk påverkan, som stötar, dragande, trampa på, bett, etc.

Huvudegenskaper
  • G.657A2 fiber typ
  • LSFH mantel med UV-skydd. Färg grå
  • FC/UPC anslutning
  • Finns i flera färdigkontakterade längder

Fiber core typeSingle-mode (ITU-T-G.657A2)
Optical fiber type categoryOS1
Fiber core diameterμm9
Fiber cladding diameterμm125
Coating buffer diameterμm250
Cable structureTight buffer
Plastic buffer diametermm0,8
Outer sheath Diametermm3
Outer sheath MaterialLSFH
Blocking jellyNo
Attenuation 1310nmdB/km < 0,4
Attenuation 1490nmdB/km < 0,4
Attenuation 1550nmdB/km < 0,3
Insertion losses in connector 1dB < 0,3
Insertion losses in connector 2dB < 0,3
Return losses in connector 1dB > 50
Return losses in connector 2dB > 50
Optical connector type 1FC
Polishing type (Optical connector 1)UPC
Optical connector type 2FC
Polishing type (Optical connector 2)UPC
Short tensionN440
Structure reinforcement elementAramid fibers and flexible stainless steel tube
Short crush (@100mm)N1000
Minimum bending radiusmm30
Operating temperature°C -20 ... 70