Namn på favoritlistan kan inte lämnas tomt
SFP+-modul för OLT-utrustning 10GbE

SFP+-modul för OLT-utrustning 10GbE

SFP-modul LC/PC Coaxdata, även EnGenius 1000 Base-X, för 2 fiber

SFP-modul 1000 Base-X med LC-kontakt, som ger möjlighet att förlänga nätverket upp till 10 km genom singelmodfiber (SM), dubbel fiber. Denna högpresterande adapter kan anslutas till en SFP-ingång (Ethernet) på en nätverksswitch och CoaxData-enhet för att möjliggöra åtkomst till en Ethernet-signal via optisk fiber.
Ref. 769210
Generate PDF
EAN13: 8424450167175
Product no: 3311370
E-no: 5171331
El-nr:
SKU
769210
Står Ut För
  • Small Form Pluggable (SFP) modul
  • 2 Singlemode-fiber (SM)
  • Datahastighet på 1250 Mbps
  • LC-duplex kontaktdon
  • Upp till 10 km överföringsavstånd
  • Differentiell LVPECL in- och utgång
  • Indikator för upptäckt av TTL-signal
  • Hot-Swap funktion
  • CoaxData Modem (ref. 769202) kompatibel

Upptäcka

Vad är en SFP-modul?

SFP-moduler (Small Form-Factor Pluggable) är adaptrar, som ger ett gränssnitt till enEthernet-signal genom optisk fiber. Dessa enheter kan anslutas till olika Ethernet- och GPON-utrustning, som möjliggör överföring/mottagning av informationen genom anslutning till Singlemode-, Multimode-fiber- eller Ethernet-kablar.
Fördelarna med användning av SFP-moduler, är minskat utrymmeskrav, lägre energiförbrukning ellerökat överföringsavstånd.

Vilken SFP-modul behöver jag?

Baserat på anslutna enheter, överföringshastighet eller typ av kabel som används, finns flera alternativ i hela sortimentet av dessa mediekonverterare.Kompatibiliteten mellan olika SPF-moduler och varierande Ethernet- samt GPON-utrustning beskrivs nedan.

 Referens 769520 769210 769212 769214 769410 769411 769412 769413 769414 769415 769150
 Modelo
ONU SFP-adapter
1000 Base-X (SC/APC)
Ethernet – SFP-modul
1Gb, 2 fiber SM (LC/UPC)
Kit: 2 Ethernet – SFP-moduler
1Gb, 1 fiber SM (LC/UPC)
Ethernet – SFP+ modul
10Gb, 2 fiber (LC/UPC)
SFP-modul för OLT-utrustning
GPON B+, 1 fiber (SC/UPC)
SFP-modul för OLT-utrustning
1Gb, RJ45-kontakt
Ethernet – SFP+ modul
10Gb, 2 fiber (LC/UPC)
SFP-modul
GPON C+, 1 fiber (SC/UPC)
SFP-modul
GPON C+, 1 fiber (SC/UPC)
SFP-modul
GPON B+, 1 fiber (SC/UPC)
Ethernet – SFP-modul
1Gb, 2 fiber MM (LC/PC)
Kompatibel med Managerbar Ethernet-switchar:
769140
769141
769144
769145
769146
769147
769148
769149
769152
 OK  OK  OK  OK*  -  -  OK*  -  -  -  OK
Kompatibel med Ej managerbar Ethernet-switchar:
768115
768116
 -  OK  OK  -  -  -  -  -  -  -  OK
Kompatibel med Switch Industrityp:
768150
 OK  OK  OK  -  -  -  -  -  -  -  OK
Kompatibel med Routrar:
769111
 -  OK  OK  -  -  -  -  -  -  -  -
Kompatibel med GPON OLT moduler:
769403
 -  -  OK  OK  OK  OK  -  -  OK  OK  OK
Kompatibel med optiska mediaomvandlare:
769215
 -  OK  OK  -  -  -  -  -  -  -  OK

* Kompatibel med Ethernet-switchar med SFP+-portar: 769145, 769146, 769148, 769149 eller 769152.


Transceiver typeSFP
Fiber typeSingle-Mode
Transmitter wavelengthnm1310
Transmitter output powerdBm -9 ... -3
Optical receiver sensitivitydBm-19
Forwarding rateMb/s1250
Transmission distancekm < 10
PoweringVdc 3,13 ... 3,46
Operating temperature°C -20 ... 60