Namn på favoritlistan kan inte lämnas tomt
Mediakonverter, fiber - RJ45 10/100/1000 Mbps, SC Single-mode (SM), TX: 1310 nm, RX: 1550 nm

Mediakonverter, fiber - RJ45 10/100/1000 Mbps, SC Single-mode (SM), TX: 1310 nm, RX: 1550 nm

Mediakonverter, fiberadapter - RJ45 10/100/1000 Mbps, SC Single-mode (SM), TX: 1550 nm, RX: 1310 nm

Optisk mediakonverter som möjliggör utökad kommunikation genom dataöverföring över single-mode (SM) fiber. Denna transceiver-enhet tar emot 10/100/1000Base-TX signaler via en RJ45-kontakt, omvandlar signalerna och sänder dem över en fiberlänk 1000Base-FX med optiska fiberpatch-kablar (single-mode) med SC/UPC-kontakt.
Designad för att ge hög tillförlitlig prestanda och är det idealiska alternativet för långa länkavstånd vid punkt-till-punkt dataöverföring (upp till 10 km).
Använd sändningsvåglängden är 1550 nm och vid mottagning används en våglängd på 1310 nm. För korrekt funktion är det nödvändigt att använda denna enhet tillsammans med mediakonverter med referens 769216.
Ref. 769217
Generate PDF
EAN13: 8424450271797
Product no:
E-no:
El-nr:
SKU
769217
Står Ut För
  • Plug & Play: Enkel och snabb installation
  • Kompatibel med optiska fiberkablar, single-mode (SM) med SC/UPC-kontakter
  • Kompatibel med Cat5 eller högre datakablar
  • Kompatibla med standarder IEEE 802.3 (10Base-T), IEEE 802.3u (100Base-TX), IEEE 802.3ab (1000Base-T), 802.3x (1000Base-X), IEEE 802. (Flödeskontroll)
  • Autodetektering av MDI/MDIX
  • Metallhölje som erbjuder en professionell design med bättre värmeavledning
  • Sändningsräckvidd upp till 10 km
  • RJ45-port, 1x 10/100/1000 Mbps Full/Half Duplex
  • 1x optisk port (SC/UPC)
  • LED-indikatorer för övervakning och diagnostik
  • Låg tidsfördröjning
  • Litet format
  • Strömförsörjningsenhet ingår

Data connector typeRJ45
Number of Gigabit Ethernet ports (10/100/1000BaseT)1
Number of FO ports (SC)1
Fiber typeSingle-Mode
Transmitter typeDFB
Transmitter wavelengthnm1550
Transmitter output powerdBm -8 ... -3
Receiver typePIN Photodiode
Receiver wavelengthnm1310
Receiver input powerdBm -24 ... -3
Transmission distancekm 0 ... 1
PoE inputNo
PoweringVdc5
Max. currentmA1000
Max. power consumptionW5
Operating temperature°C 0 ... 50
Storage temperature°C -20 ... 70
Housing materialSteel
ColourBlack