Namn på favoritlistan kan inte lämnas tomt
Pigtail patchkabel För inomhusbruk LSFH LC/PC, Multi-mode (MM) OM4

Pigtail patchkabel För inomhusbruk LSFH LC/PC, Multi-mode (MM) OM4

Färdig terminerad optisk duplex patch-kabel För inomhusbruk LSFH LC/PC Multi-mode (MM) OM4

Multi-mode (MM) optisk duplex fiber-patchkabel med LC/PC-kontakter för anslutning av fiberutrustning. Eftersom de är dubbelsidiga är de dessutom lämpliga för punkt-till-punkt-nät där samma fönster används för uppströms- och nedströms trafik. Är av LSFH-typ vilket rekommenderas för inomhusbruk.
Levereras i separat förpackning.
Ref. 230932
Generate PDF
EAN13: 8424450277201
Product no:
E-no:
El-nr:
SKU
230932
Står Ut För
  • Inkluderar identifierare för var och en av fibrerna
  • Med aramid fiber för att stärka strukturen
  • Fiber typ Multi-mode OM4 ITU-T G.651.1
  • Duplex patchkabel: två fiberkablar
  • LSFH, magenta färg
  • LC/PC-kontakter
  • Längd 2m

Upptäcka

Multimode fibertyper

Multimodefiber (MM) är en typ av optisk fiber designad för att bära flera ljusstrålar eller lägen samtidigt, var och en med marginellt olika reflektionsvinkel inuti den optiska fiberkärnan. Dess främsta fördel jämfört med Single-Mode (SM) fiber är den lägre kostnaden för både fibern och de optiska enheterna, vilket gör den till en idealisk lösning för korta avstånd, såsom företagsnätverk, kommunikationsrum eller datacenter.

Multimode fiberkablar klassificeras i fem OM-kategorier (Optisk Multimode), från OM1 till OM5, och är huvudsakligen differentierade av deras överföringshastighet i förhållande till avstånd.
Följande tabell visar avståndet, som varje kategori når enligt överföringshastigheten:

Kategori Fast Ethernet Gigabit Eth. 10Gigabit Eth. 40Gigabit Eth. 100Gigabit Eth.
OM1 2000m 275m 33m - -
OM2 2000m 550m 82m - -
OM3 2000m - 300m 100m 70m
OM4 2000m - 550m 150m 150m
OM5 - - 550m 150m 150m

Dessutom skiljer sig multimodfibrer i flera faktorer:

  • OM1-fiber har en kärna på 62.5μm, medan OM2, OM3, OM4 och OM5 fiber har en mindre kärna på 50μm
  • OM1 och OM2 utvecklades först. De är designade för användning med LED-ljuskällor och används inte längre, eftersom de inte är lämpliga för höghastighetsnätverk. Nästa kategorier, OM3, OM4 och OM5, har designats för användning med lasersändare (VCSEL), som uppnår högre nivåer av bandbredd och hastighet
  • OM3- och OM4-fiber fungerar med 850 nm våglängd, men OM5-fibrer har optimerats för WDM-applikationer (Wave Division Multiplexing). Den kan sända upp till 4 kanaler med högre våglängder (880, 910 och 940 nm), vilket ger en mycket hög bandbredd

Följande tabell sammanfattar de viktigaste egenskaperna för varje typ av Multimod-fiber:

Kategori Kärna/cladding diameter Vanlig exteriörfärg Optisk källa Bandbredd
OM1 65,2/125µm Orange LED 200 MHz·km
OM2 50/125µm Orange LED 500 MHz·km
OM3 50/125µm Aqua blå Laser (VCSEL) 2000 MHz·km
OM4 50/125µm Magenta Laser (VCSEL) 4700 MHz·km
OM5 50/125µm Lime green Laser (VCSEL) 28000 MHz·km

Vad är skillnaden mellan OM3 och OM4?

Bland de olika kategorierna av multimode-fiber (MM) utmärker sig OM3 och OM4 fibrer som de mest använda idag, eftersom de uppnår hög överföringshastighet och bandbredd till ett överkomligt pris. OM4-fiber är en utveckling av OM3 och tack vare sin förbättrade interna konstruktion har den lägre dämpning och lyckas därmed arbeta med högre bandbredd än OM3 och når längre avstånd.


Fiber core typeMulti-mode (ITU-T-G.651.1)
Optical fiber type categoryOM4
Fiber core diameterμm50
Fiber cladding diameterμm125
Coating buffer diameterμm250
Outer sheath Diametermm3
Outer sheath MaterialLSFH
Blocking jellyNo
Insertion losses in connector 1dB < 0,3
Insertion losses in connector 2dB < 0,3
Return losses in connector 1dB > 30
Return losses in connector 2dB > 30
Optical connector type 1LC
Polishing type (Optical connector 1)PC
Optical connector type 2LC
Polishing type (Optical connector 2)PC
Structure reinforcement elementAramid fibers
Minimum bending radiusmm45
Operating temperature°C -20 ... 70