Namn på favoritlistan kan inte lämnas tomt
YEDFA optisk förstärkare med WDM, 8 utgångar, 19

YEDFA optisk förstärkare med WDM, 8 utgångar, 19"-rack 1U, 1550 nm, 20 dBm

Optisk förstärkare, EDFA,21dBm, HA-1550S-21-SNMP 48VDC 48 volt EDFA, SNMP

Optisk förstärkare, EDFA,21dBm, HA-1550S-21-SNMP 48VDC 48 volt EDFA, SNMP

YEDFA optisk förstärkare med WDM, 8 utgångar, 19"-rack 1U, 1550 nm, 17 dBm

Enheten består av en förstärkare, en WDM och en dubbel strömförsörjning. Med en uteffekt på 17 dBm, enheten förstärker den optiska 1550 nm optisk signal. Baserat på YEDFA-teknologi (Erbium och ytterbieum dopad fiber), som ger en hög förstärkning, en högre optisk effekt och en låg brusfaktor.
Utrustad med WDM innehåller den 8 ingångar med 1310 nm/1490 nm, som multiplexas med den förstärkta signalen 1550 nm och ger 8 utgångar med 1310 nm/1490 nm/1550 nm, vilket gör den lämplig för videoöverlagringsdistribution i stora storlekar GPON-optiska nätverk.
Ref. 769616
Generate PDF
EAN13: 8424450284001
Product no:
E-no:
El-nr:
SKU
769616
Står Ut För
  • Optisk effektförstärkare med hög effekt
  • Utrustad med WDM för multiplexering av RF-overlay med GPON-signaler
  • -10 dBm till +10 dBm innivå
  • Status-LED-indikatorer
  • Dubbel strömförsörjning "Hot Swappable": tjänsten avbryts inte
  • Kompatibel med OLT512EVO (ref. 769403)

Huvudegenskaper
  • 1U 19"-rack
  • Lämplig för medelstora/stora optiska nätverk
  • SC/APC optiska kontakter

Number of input optical ports RF Overlay1
Number of optical ports DATA (GPON)8
Number of output optical ports8
Wavelength (@RF Overlay)nm 1540 ... 1560
GPON Wavelength (@Upstream)nm1310
GPON Wavelength (@Downstream)nm1490
Optical input power RF Overlay MindBm-10
Optical input power RF Overlay MaxdBm10
Optical output power RF OverlaydBm17
Noise figure MaxdB5,5
Optical return lossesdB-40
GPON Insertion losses MaxdB1
C/NdB51
CSO MaxdB-65
CTB MaxdB-65
Optical connectorsSC/APC
Protection index (IP)20
Operating temperature°C -5 ... 45
Mains frequency50 Hz / 60 Hz
PSU input voltageVac 110 ... 230
Max PSU current inputmA350
PSU input power MaxW20,5

* Measurements made with: external modulator transmitter, 40km fiber, optical input power to the receiver of -0.6dBm


Blockdiagram