Namn på favoritlistan kan inte lämnas tomt
EDFA optisk förstärkare, 1 utgång, 19

EDFA optisk förstärkare, 1 utgång, 19"-rack 1U 1550 nm, 20 dBm

YEDFA optisk förstärkare, 8 utgångar, 19

YEDFA optisk förstärkare, 8 utgångar, 19"-rack 1U 1550 nm, 20 dBm

EDFA optisk förstärkare, 8 utgångar, 19"-rack 1U 1550 nm, 10 dBm

Enheten består av en förstärkare och en dubbel strömförsörjning. Med 8 utgångar en uteffekt på 10 dBm, enheten förstärker en 1550 nm optisk signal, lämplig för videodistribution såsom optiska nätverk i medelstorlek. Baserat på EDFA-teknologi (Erbium dopad fiber), som ger en hög förstärkning, en högre optisk effekt och en låg brusfaktor.
Ref. 769622
Generate PDF
EAN13: 8424450224137
Product no:
E-no:
El-nr:
SKU
769622
Står Ut För
  • Optisk effektförstärkare med hög effekt
  • Applikation för att distribuera RF-overlay i optiska nätverk
  • -10 dBm till +10 dBm innivå
  • Status-LED-indikatorer
  • Högeffektiv strömförsörjning
  • Dubbel strömförsörjning "Hot Swappable": tjänsten avbryts inte

Huvudegenskaper
  • 1U 19"-rack
  • Strömförsörjning med brett intervall (99-253 V AC)
  • Lämplig för medelstora/stora optiska nätverk
  • SC/APC optiska kontakter

Number of input optical ports RF Overlay1
Number of output optical ports8
Wavelength (@RF Overlay)nm 1540 ... 1560
Optical input power RF Overlay MindBm-10
Optical input power RF Overlay MaxdBm10
Optical output power RF OverlaydBm10
Noise figure MaxdB5,5
Optical return lossesdB-40
C/NdB51
CSO MaxdB-65
CTB MaxdB-65
Optical connectorsSC/APC
Protection index (IP)20
Operating temperature°C -5 ... 45
Mains frequency50 Hz / 60 Hz
PSU input voltageVac 110 ... 230
Max PSU current inputmA110
PSU input power MaxW5,5

* Measurements made with: external modulator transmitter, 40km fiber, optical input power to the receiver of -0.6dBm


Blockdiagram